Ukrajna lesz Trump Afganisztánja?

2024. november 19. 06:01

Trumpnak igen szűk időablak áll a rendelkezésére szakítani Biden rosszul átgondolt Ukrajna-politikájával.

2024. november 19. 06:01
null
Robert C. Castel
Robert C. Castel
Facebook

Nyitókép: Képernyőmentés

„Az elnökválasztások óta gyakran hallani azt az érvelést, hogy Trump elnök nem hagyhatja magára Ukrajnát mert ez gyenge kezű elnökként bélyegezné meg, és a revizionista hatalmak ettől vérszemet kapnának. Lásd, Biden elnök döntése, hogy magára hagyja Afganisztánt. Ezt a fajta érvelést halljuk Dimitro Kulebától kezdve, Max Booton át  Timothy Snyderig. Ez az érvelés csupán egyetlen, de fatális sebből vérzik. Egyetlen elnök sem kezd tiszta lappal, hanem azokkal a kártyákkal kénytelen játszani amiket az elődeitől örökölt.

A rossz leosztást látva, egy új elnök két dolgot tehet:
1. Már az első napon  bedobja a kártyákat és veszi a kalapját.
2. Elkezd a meglévő kártyákkal játszani.

Az előbbi opció azzal az előnnyel jár, hogy az első napon még mindent az elődjére kenhet és elháríthatja magáról a felelősséget az előző adminisztráció hibáiért. Ez az ú.n. reset, amit Obama  elnök próbált kijátszani, igen ügyetlenül. Ha viszont a második opciót választja és tovább játszik az elődjétől kapott lapokkal, akkor ezzel automatikusan felvállalja a felelősséget is a múlt elhibázott politikáiért. Ilyenkor utólagos panasznak, felelősségelhárításnak helye nincs.

Ezért volt az, hogy a januárban beavatott Biden elnök afgán fiaskója augusztusban, talált-sülyed maradt, a Demokraták kétségbeesett próbálkozásai ellenére. 
Nyolc hónappal a pénztártól való távozás után reklamációt nem fogadunk el. Mi következik ebből?

Az, hogy Trump elnöknek igen szűk időablak áll a rendelkezésére szakítani Biden rosszul átgondolt Ukrajna-politikájával. Január vége, február eleje egy sorsdöntő döntési ponttá válik. Vagy magára hagyja Ukrajnát, de facto ha nem is de jure, vagy pedig beláll a bideni barázdába és tovább halad, tartva az ekét. 
Trump elnök »békét 24 órán belül« kijelentése, illetve a mögötte álló stratégiai türelmetlenség szelleme, egy súlyos gyöngeség egy olyan ellenféllel szemben, aki nem siet sehova.

Az izraeli »galambok« »békét most« illetve »a túszokat most« szlogenjéhez hasonlóan, ez a stratégiai  türelmetlenség morálisan talán védhető. A reálpolitika szemszögéből nézve azonban ez egy infantilis és gyöngeséget sugárzó stratégia. A vietnámi háború lezárását célzó béketárgyalások idejére az amerikai küldöttség szállodai szobákat bérelt. A vietnámiak pedig vettek egy villát. Érdemes elgondolkodni ezen. Ha Trump elnök valóban szakítani akar a bideni ukrán örökséggel, akkor ez a törés már január végére várható.”

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
obi-wankenobi
2024. november 19. 19:28
Zselé te barom! Ne erőlködj! "Vége van" -a felvonásnak. Az új forgatókönyvben már te nem kapsz szerepet. Talán pucolhatod a wc-t ha jól viselkedsz.
Beszélgető
2024. november 19. 17:56
Milyen Afganisztánról delirál a castle? Ukrajnában nincsenek amerikai csapatok, nem ölettek meg több száz amerikai katonát és nem azután menekülnek el farok behúzva. Egyszerűen csak leírják a monsanto főkönyveiben a buktát, érvényesítik adó visszatérítésként és a polgárok majd befizetik. nuland meg csendben kussol, nem ejti ki többé a pofáján, hogy 5 milliárd dollár...
Csigorin
2024. november 19. 15:20
amerikanak kelet ukrajna, de meg ukrajna, sot Kelet Europa sem annyira fontos mint az orosznak.
Karvaly
2024. november 19. 12:40
Érdeke-e Amerikának egy elhúzódó orosz háború? A fő ellenfelük Kína, ők azok, akik termelésben és hadseregben már megelőzik az USA-t, és folyamatosan tovább erősödnek - ehhez képest az oroszok nem sok vizet zavarnak, se gazdaságilag, se haderőben. Eleve egy hibás posztulátum volt az, hogy Kína meggyengítését az orosz meggyengítéssel kell kezdeni, a háború elején Kissinger is mondta, hogy az amerikai külügy rossz irányba indult el. Kissinger zseniális húzása a hidegháborúban az volt, hogy akkor éket tudott verni Kína és Oroszország közé - Amerikának ma is ezt kellett volna tennie, ha a saját érdekeit tartotta volna szem előtt, ennek a legegyszerűbb módja pedig az lett volna, ha magához édesgeti Oroszországot. És ebben az oroszok is benne lettek volna, Putyin panaszkodott arra, hogy próbált Nato és EU tag is lenni, de sose kezelték egyenrangú partnerként. Hát most megkapták egyenrangú ellenségként (mert nem sikerült áttörni az ukrajnai orosz fronton) - és mellé Kína még erősebb lett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!